Las Tunas Gezilecek Yerler

Son zamanlarda, Batı Amerika Adaları’nın en büyük uluslararası turizm bölgelerine dahil olan Las Tunas eyaleti, adanın kuzeydoğu kısmının 6 584 km2’sini kaplar ve 265 kilometrelik çıkıntılı kıyılarında 35’den fazla görülmeye değer, bakir sahillere ev sahipliği yapmaktadır. Şeker üretimi ve sığır yetiştirme faaliyeti, 1510’dan bu yana tarihi referansların yer aldığı bu bölgenin iki ana ekonomik ayağıdır. Bölge, ancak 18. yüzyılın ikinci yarısından sonra yavaş yavaş nüfuslaşmaya başlamıştır.

La Loma Fort (Ulusal Anıt)

Las Tunas kenti 1759’da kurulmuş ve günümüzde Küba’da heykel başkenti olarak kabul edilen bir şehirdir. 19. yüzyılda başlayan Küba bağımsızlık savaşıyla yakından ilişkili olan bu ilde çok önemli yerler var. Aktif katılımının kanıtı General Vicente García il müzesinde bulunabilir. Ayrıca, 1860’ların sonunda büyümeye başlayan ve bugün gerçek bir doğal merakı devam ettiren bir yerleşim olan Puerto Padre’de inşa edilen La Loma Fort (Ulusal Anıt) gibi referans taş yapıları da vardır: Denize sıfır adada, deniz kıyısında hemen su üreten birkaç tatlı su kaynağından biridir.

Puerto Padre

Puerto Padre, aynı zamanda, Las Tunas’ta yaşayan turizm gelişiminin en yakın bölgesidir: Atlantik Okyanusu ile yıkanmış ve yaklaşık üç kilometre uzunluğunda bir Mercan Resifi ile korunan ince ve beyaz kumlu Covarrubias plajı sadece 120 otel odasıyla şu anda çalışır vaziyette misafirlerini beklemektedir. Malagueta Körfezi’nde (Las Tunas’ın dört bölgesinden biri) yer alan bu mekana çok yakın bir konumda, ziyaretçilerin birbirinden pembe flamingolar, ördekler, pelikanlar ve leyleklerle etkileşimde bulunabilecekleri çeşitli kuşları görmek mümkündür.

Ülkenin en modern çelik üretim tesisine sahip olan Las Tunas, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Dünya Gıda Programı’nın (WFP) desteğiyle süt üretimine yönelik en önemli programlardan da birini geliştirmiş bir yer. Bu doğu bölgesinde turizmin gelişimi, bölgenin ekonomik faaliyetinin, şeker üretimi ve sığır yetiştiriciliğine odaklandığı birkaç yüzyıldan sonra gerçekleşiyor. Üstelik, demir çelik endüstrisindeki son adımların yanı sıra ülkenin en modern tesislerinden biri bitkiler için yapılmıştır.

Ayrıca, Puerto Padre eyaletinin yabancı tatilcilere sunduğu hizmetler, doğanın tadını çıkarabilecekleri korunaklı araziler ve ormanların yanı sıra, Jesús Menéndez belediyesindeki tıbbi mineralli sular ve zengin speleolojik değere sahip birçok alanla çevirili oldundan bahsetmişken; İl, Kübalılar’ın saldırılarına karşı topraklarını korumak için İspanyol hükümdarlar tarafından inşa edilen Fuerte de la Loma (Hill’s Fort) de dahil olmak üzere, 19. yüzyılda Küba’nın bağımsızlık savaşlarıyla ilgili kültürel ve tarihi değerler bakımından, ayrıca zengin bir yer.

Küba şairi Juan Cristóbal Nápoles Fajardo’nun “El Cucalambé” olarak da anılan Cucalambeano Festivali’nin Las Tunas kentinde yapılması ve diğer sanatsal tezahürlerle tamamlanan Las Tunas, önemli bir cazibe merkezi ve heykellerin başkenti olarak bilinir demiştik. Ayrıca kuş gözlemciliği, ördek, pelikan ve pembe flamingoların yaşadığı, ildeki dört kuş gözlemciliğinden biri olan Bahía de Malagueta’nın önemli bir cazibesi.

Vicente García Anıtı

Kurtarıcı General Vicente García’nın doğduğu evi görmeniz için bir çok sebep var. 1800 yılında inşa edilen ve 1996 yılında ulusal bir anıt ilan edilen ev, genel yaşam ve başarılara adanmış bi hayatın dört sergi odasına sahiptir.

Plaza de la Revolución – Devrim Meydanı

Las Tunas’ın kalbindeki bu meydanda pazar günü öğleden sonra konserlerinin tadını çıkarabilirsiniz. 1915 yılında resmen açılmış olan ve kurtarıcı General Vicente Aguilera García’nın heykelinin bulunduğu meydanı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Ulusal Kahraman José Marti’nin kayda değer bir büstü de burada bulunmaktadır.

Las Tunas Şehir Merkezi

Bilinçli bir rehber eşliğinde, “García of City” sergisi etrafında, Vicente García Devrim Meydanı, Martí Meydanı’nda duran ve kentin Afro  -Karayip mirası hakkındaki bir sunumun yer aldığı bir turla gezintiye çıkmadan kesinlikle Las Tunas maceranızı sonlandırmamalısınız.

Martí Meydanı

Las Tunas kentindeki bu ayırt edici meydan, mimar Domingo Alas Rosell tarafından tasarlanmış ve altınla kaplı göz alıcı bir güneş saatini de içinde bulundurmaktadır. Güneş saatinden kalan gölgeler, José Marti’nin tarihinin önemli tarihlerini gösteriyor. Burada bronz heykelin yüzünü saat 2: 30’da açan bir güneş ışınıyla görebilmektesiniz. 19 Mayıs’ta Martí’nin Dos Ríos’ta savaşta ölmesi anısına yapılmış.

Las Tunas, şehir okurlarını ödüllendiren 100’den fazla heykel ile ünlüdür. Ulusal okuryazarlığı kutlayan bir anıtdan José Martí ve Vicente García gibi çeşitli Küba kahramanlarının heykellerine kadar uzanmaktadır. Altın kaplı güneş saatini görmek için Martí Meydanı’na uğramayı unutmayın. Temmuz ayında eyalette iseniz, Küba’nın en büyük kampesino (köy, doğa denilebilir) müzik festivaline Motel El Cornito’da katılabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here